V roce 2020 začínáme realizovat projekt s názvem „Identifikace hlavních příčin znečištění ovzduší v Severočeské hnědouhelné pánvi“ podpořený Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Programu podporovaného z Finančního mechanismu Norska 2014-2021.
V rámci projektu se pokusíme rozpracovat informace získané Ministerstvem životního prostředí při přípravě aktualizace programu zlepšování kvality ovzduší pro Zónu Severozápad a vytvořit podrobnější místní analýzu stavu ovzduší pro tři okresy Ústeckého kraje.
Cílem projektu je identifikace původu znečištění ovzduší částicemi PM2,5 a PM10 v Severočeské uhelné pánvi a omezení vlivu původců znečištění ovzduší prostřednictvím přijetí vhodných opatření.
V rámci projektu budou naší společností prováděna krátkodobá měření koncentrací částic PM2,5 a PM10 a ve spolupráci s vysoutěženým dodavatelem další dlouhodobá měření a chemické analýzy částic. Projekt má ambici využít nové a moderní interpretační nástroje pro popis distribuce znečištění ovzduší.
V roce 2021 proběhne v první polovině roku výběr dodavatele měřicí techniky a nezbytných služeb (měření). V druhé polovině roku začnou měřicí kampaně, které budou vrcholit především v roce 2022. V roce 2023 budou pokračovat krátkodobé kampaně a bude probíhat vyhodnocení zjištěných výsledků měření. Posledním krokem bude příprava akčního plánu s návrhem opatření.
Projekt bude mít dva výstupy: Prvním je zpráva obsahující analýzu zjištěných dat o úrovni znečištění a druhým je akční plán Severočeských dolů a.s. pro Lom Bílina.
Projekt bude znamenat přínos nejen pro orgány státní správy působící v oblasti ochrany ovzduší, které posílí znalosti o dotčeném území, ale především obyvatele Ústeckého kraje, kterým se zvyšuje šance na zlepšení kvality ovzduší.
Tohle je území, na které se chceme zaměřit. Území, které se v minulosti zbavilo obrovské environmentální zátěže, ale stále má své problémy. Naší ambicí je těmto problémům více porozumět.
Uhelné elektrárny umístěné v těsné blízkosti povrchových lomů. Starají se o dodávky energie pro celou Českou republiku, ale logicky představují zátěž pro území, kde se nachází.
Rekultivované prostory začínají ožívat novým životem, a to je moc dobrá zpráva. Plánované měření ukáže, jak je na tom kvalita ovzduší v místech v těsné blízkosti funkčního lomu.